Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH.

Konopí jako potravina

Kouzlo konopné rostliny jako potraviny

Konopí, rostlina s vědeckým názvem Cannabis sativa L., je v současné době známá každému. Jedni ji chválí, druzí zatracují. Pro někoho je milosrdná, pro někoho krutá. A tak si často klademe otázku, kdo z nás má pravdu. Je nebezpečná? O tom by se mohly vést polemiky. Vždyť kolem nás roste tolik roztodivných rostlin, které nám při požití mohou uškodit. A nutno dodat, že jsou zcela legální. Nikdo nás nevaruje, nikdo nám nehrozí, nikdo nám tyto rostliny nezakazuje.

 

A pak tu je to chválené i prokleté konopí. Již po tisíce let bylo používáno jako průmyslová rostlina, pokrm, lék i jako rekreační droga. Je skutečně tak nebezpečné?

Po celá milénia se užívalo tak, že se pěstovalo, sklízelo a semena sloužila jako pokrm pro lidi (ptáci si na nich také dovedli pochutnat) či k další setbě. To, že bylo vždy v minulosti vnímáno pozitivně, vidíme u nás z písniček, říkadel, zvyků, tradic, zákazů, rozpočítadel, jazykolamů či pranostik – vše o konopí a vždy pozitivně.

 

Semencová kaše kdysi doma nikde nechyběla.

 

Šlo o odrůdy s různým obsahem látek, o které je dnes zájem. Byly to především látky antibakteriálně účinné. Lidé to tenkrát nevěděli, ale takové konopí je léčilo, a to jim stačilo, tenkrát je nepotřebovali analyzovat.

 

CBDA z Olomouce

Až v roce 1950 profesor Zdeněk Krejčí z lékařské fakulty v Olomouci zjistil antibakteriální účinky konopí a spolu s profesorem Františkem Šantavým tuto látku izolovali a identifikovali. Nazvali ji kyselina kanabidiolová (CBDA). Byla to vůbec první přirozená kanabinoidní látka, která byla v rostlině identifikována a u níž byla určena struktura. Před ní byl sice v konopí již v roce 1940 identifikován kanabinol, ale to je ve skutečnosti artefakt, který vzniká z tetrahydrokanabinolu.

Zhruba od roku 1954 se konopí začalo používat ve Fakultní nemocnici v Olomouci k léčbě pacientů. Směsi těchto látek byly extrahovány z konopí, které se používalo k průmyslovému zpracování na vlákno. Legální – nelegální, to nikoho v Olomouci nezajímalo a léčba konopím pokračovala až do roku 1990, kdy jsem odešel do Izraele bádat, proč vlastně konopí léčí. Tím také bohužel léčba konopím v Olomouci skončila.

Zde musím dodat, že konopí jsme pěstovali na dvou pozemcích Výzkumného ústavu zelinářského. Rostlo pěkně vysoko (některé rostliny dosahovaly až výšky čtyř metrů) a rostlo bez plotu. Nikdy mi nikdo neutrhl z těchto rostlin ani jeden lístek, i když jsme tam někdy pěstovali rostliny, které by bylo možné použít jako drogu. Dnes by ani na oploceném pozemku nepřežilo jedinou noc.

 

Omamné konopí kdysi a dnes

Potom je tu konopí, které se však pěstovalo bez agrotechnických zásahů, které se dělají do rostlin dnes, aby se zvýšil obsah látek, o které je zájem. Tyto rostliny obsahovaly vyšší množství kyseliny tetrahydrokanabinolové, která snadno dekarboxyluje na dnes již tak známý psychoaktivní tetrahydrokanabinol (THC).

Ano, toto konopí bylo užíváno ve světě rekreačně k útěku od reálného světa a jeho účinky byly bohatě popsány. Příroda to udělala tak, že mohlo být používáno jako droga, ale obsah THC byl v takové koncentraci, která uživateli přinesla příjemné pocity, a přitom mu neškodila. Ve skutečnosti na ně nebyla fyzická závislost a ta psychická závislost byla nicotná. Užívalo se hlavně v Asii.

 

Naši předkové nebyli žádní hlupáci – měli po staletí vyzkoušené, že konopné semínko je zdravé, chutné a výživné.

 

V Evropě některým jedincům zvědavost nedala a jali se toto konopí (vrcholky samičího květenství, které se nazývají marihuana, a pryskyřice zvaná hašiš, jež na těchto vrcholcích vzniká) zkoumat a kouřit. A závislost? Drtivá většina uživatelů, jakmile dospěli, dostudovali či se oženili/vdaly, konopí přestali bez jakéhokoliv problému užívat.

Dnes tomu tak bohužel není, neboť byly vypěstovány k rekreačnímu užití tak silné odrůdy s velmi vysokým obsahem THC (i kolem 30 %), že člověku mohou škodit. Tedy za pravidel léčebného použití nikoliv, ovšem při použití rekreačním uživatelem, jenž nic neví o odrůdě a koncentraci obsahových látek, může dojít k předávkování, které takového uživatele od použití odradí jednou provždy. Tak také šlo do pozadí užívání hašiše coby formy koncentrovanějšího THC, neboť tu koncentraci více nežli dostatečnou přebrala marihuana.

 

Anandamid a rozvoj výzkumu

Když byly v roce 1988 v mozku objeveny kanabinoidní receptory a v roce 1992 izolována a identifikována první endokanabinoidní látka – anandamid, byla následně objasněna funkce celého endokanabinoidního systému v lidském těle. Zjištění, že kanabinoidní receptory jsou jedny z nejrozšířenějších v našem organismu a vyskytují se prakticky ve všech jeho částech, nám objasnilo, proč je konopí tak účinné téměř na všechny nemoci. Tím se vědecky vysvětlila léčebná síla konopí, což následně způsobilo v celém světě explozi jeho použití a jeho vědeckého výzkumu.

 

Moudrost předků

Nyní se dostávám k neméně důležité složce konopí, totiž konopným semenům. Již v roce 1955 vědci v Olomouci prezentovali léčbu dětí s tuberkulózou konopným semenem. Velice těmto dětem prospívalo. A takto bych rád vzdal hold konopnému semínku. Není to pouze pokrm pro ptáčky, semenec, po kterém jsou zdraví a pěkně se jim lesknou křídla. Je to především pokrm pro nás.

 

Konopí a dlouhověkost

I když je užívání marihuany v Číně nelegální, pěstování konopí k průmyslovému zpracování nebylo zakázáno nikdy. V čínském lékopise bylo vždy uváděno konopné semínko. V Číně existuje stará konopná kultura. Obyvatelé okresu Bama mají pověst nejzdravějších a jsou středem pozornosti geriatrů. Vesnice Ping´an vyniká dlouhověkostí. Z 10 000 obyvatel této oblasti dostanou rakovinu pouze čtyři. Jedním z jejich tajemství dlouhověkosti je polévka připravené z olejnatých konopných semen. Je zde nejvyšší četnost lidí ve věku přes 90, 100 a 110 let. Nejstaršímu muži bylo 115 let a nejstarší čínská žena zemřela v roce 2021 ve věku neuvěřitelných 135 let!

 

Semencová kaše kdysi nechyběla v žádné domácnosti. Byl to pokrm, který naši předkové užívali po staletí. A oloupané konopné semínko je moc chutné, je jako oříšky, a navíc velice zdravé a výživné (…)

 

Zdroj: https://magazin-konopi.cz/

Používáme ověření věku Adulto