Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH.

Problémy konopných pcientů

Co dnes pálí konopné pacinety

Český systém léčebného konopí stále trápí řada nedostatků. Politici usilovně jednají o změnách ve způsobu preskripce, rozšíření povolených indikací i lékařských specializací, stejně jako zjednodušení byrokracie a zbytečně složitého systému kódů. Méně pozornosti se ale věnuje jiné problémové oblasti – komunikaci pacientů s lékaři a lékárnami.

 

Jakožto registrovaný pacient mám osobní zkušenost a vím, jak náročné bylo zpočátku vybrat vhodné odrůdy, najít ve městě ochotnou lékárnu a nastavit efektivní komunikaci mezi lékařem, mnou a lékárnicemi. A to jsem měl velké štěstí na osvíceného doktora i pohodovou lékárnu nedaleko bydliště.

 

Samé otazníky

Díky tomu, že o léčbě konopím veřejně píšu, obracejí se na mě často začínající konopní pacienti s prosbou o radu. V poslední době se některé dotazy začaly opakovat, a tak jsem se rozhodl dát odpovědi na papír:

  1. Chci změnit předepsanou odrůdu, protože tu samou užívám půl roku a nepůsobí už tak efektivně. Mám s tím oslovit lékaře, nebo lékárnu?

Stejně jako každé jiné léčivo i konopí předepisuje lékař, lékárna ho pouze objednává a vydává na základě kódu e-receptu, který vám vystaví právě ošetřující lékař. Pokud chcete zkusit jinou odrůdu, musí váš lékař znát kódy a mít alespoň základní přehled o nabídce a dostupnosti. V prvních letech byla k dispozici pouze hrstka odrůd, dnes se jedná o několik desítek od minimálně tří distributorů.

 

Měsíční limit se počítá od data výdeje, nikoli obdržení receptu.

 

V nabídce jsou jak kultivary z dovozu (kromě Kanady i z Uruguaye nebo Severní Makedonie), ale čím dál více se prosazují i konopná léčiva z domácí produkce. Pokud váš lékař nemá o aktuální nabídce přehled, můžete mu ulehčit práci a na webech distributorů dohledat kódy jednotlivých odrůd, ověřit jejich dostupnost a tuto informaci lékaři předat. Hlavními distributory jsou dnes  Annabis, Czech Medical Herbs a Motagon.

 

  1. Jak poznám, že lékárna může vydávat léčebné konopí?

 

Vydávat léčebné konopí může každá lékárna v Česku, ne vždy ale mají zájem. Nejedná se totiž o moc výdělečnou činnost a mezi lékárníky někdy přetrvává i nedůvěra k „marihuaně“. Stačí ale, aby zavolali velkodistributorům, kteří rozvážejí léky, a ověřili si, zda mají odrůdu z e-receptu na skladě. Takto jednoduché to je ovšem pouze pro předepsanou sušinu k inhalaci (vaporizaci).

Pokud vám lékař předepisuje kapsle nebo další konopná léčiva, která vyžadují individuální přípravu (masti, čípky atd.), je pochopitelné, že většina lékáren na to stále není dostatečně vybavená a nic vám nepřipraví. Jestliže ale váš lékař předepisuje kapsle či masti s konopím pravidelně, v naprosté většině případů má už nějakou spolupracující lékárnu, která disponuje potřebným vybavením i proškoleným personálem. Většinou se jedná o velké nemocniční lékárny.

 

  1. Jak se mám domluvit s lékárnou při prvním odběru? Když rovnou přijdu s receptem, budou mít mé konopí na skladě?

Při prvním kontaktu s lékárnou je potřeba předem zavolat a vysvětlit, co po nich chcete. Potvrdí-li vám, že vaše konopí mohou objednat, přepošlete jim e-recept, který vám vystavil a poslal na mobil váš lékař. Následně by měla lékárna objednat sušinu a dát vám vědět, kdy bude k vyzvednutí. Obvykle to bývá do 24 hodin, v případě výroby individuálně připravovaných léčiv to může být déle.

 

Recept platí standardně čtrnáct dní od vydání.

 

Lékárna je zároveň před vydáním povinna provést takzvanou organoleptickou kontrolu, tedy vizuálně a čichem ověřit, že konopí není plesnivé. Kromě toho je nutné počítat s povolenou desetiprocentní odchylkou u hmotnosti, protože konopí jakožto rostlinný materiál přirozeně schne a ztrácí na váze. Nemůžete se proto na lékárníka zlobit, že vám vydává přesušené konopí s otevřeným obalem a dost možná i s o něco nižší váhou – není to jeho vina. 

 

  1. Jak je to s platností receptu?

Recept platí standardně čtrnáct dní od vydání, ale pozor – váš měsíční limit se počítá od data výdeje, nikoli obdržení receptu. Ideální je obdržený e-recept obratem poslat do lékárny a své léčivo si vyzvednout, co nejdříve to jde.

Příklad: Mám 30 gramů měsíčně, které z 90 procent hradí pojišťovna. E-recept mi pan doktor pošle 10., ale konopí si v lékárně stihnu vyzvednout až 20., což znamená, že další měsíc si ho budu moci vyzvednout opět 20. „Ztratil“ jsem tak deset dní.  Pokud to navíc nestihnete do dvou týdnu, recept propadne. Proto je nejlepší žádat lékaře o recept v době, kdy víte, že budete schopní si ho v následujících dnech vyzvednout.

 

Zdroj: https://magazin-konopi.cz/

Používáme ověření věku Adulto