Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH.

Regulace nebo legalizace? Už aby to bylo...

Regulace konopí se blíží, ale jak bude vypadat?

Dnes proběhla schůze expertní pracovní skupiny, na níž byl národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem představen přípravný dokument k chystané změně konopných zákonů. Podle očekávání se v něm píše o povolení samopěstování dospělým osobám, možnosti vzniku konopných společenských klubů, ale jedna zásadní součást původně debatovaných změn chybí: regulovaný trh.

 

K dokumentu se již ve společném stanovisku vyjádřily tři konopné organizace, které zastupují prakticky celý konopný sektor a komunitu v České republice: oborový klastr CzecHemp, Asociace bezpečného konopí a spolek Legalizace.cz.

Dovolím si citovat z prohlášení, které najdete v kompletním znění například na tomto odkazu: „Všechny tři organizace se shodují v tom, že reforma nefunkčních prohibičních zákonů je nezbytná, zároveň upozorňují, že neexistence regulovaného trhu je pouze polovičatým řešením. Povolení samopěstování i konopných klubů jsou dva velmi důležité kroky správným směrem, nicméně neřeší jeden z hlavních problémů, jenž je důsledkem současného represivního přístupu: obrovské a neustále rostoucí zisky ilegálních producentů a dealerů, kteří představují největší riziko pro mládež, potažmo celou společnost.“

Je veřejně známou skutečností, na kterou upozornil i Vobořil v rozhovoru v Hospodářských novinách z 9. ledna, že absence regulovaného trhu je důsledkem odporu KDU-ČSL jakožto jediné strany ve vládnoucí pětičlenné koalici, jež s tím má zásadní (dodejme zejména ideologický) problém. V této souvislosti jsem požádal Jindřicha Vobořila o krátký exkluzivní rozhovor:

 

Proč by v návrhu legislativních změn měl být i regulovaný trh?

Protože základní problémy spojené s konopí v tuto chvíli vytvářejí černý trh. Model založený pouze na samopěstování, případně možnost delegovat toto právo na nějaké kluby, nijak neovlivní většinu černého trhu. Regulovaný trh, jak s ním máme zkušenost u legálních drog, ať je to u tabáku nebo u alkoholu, dokáže preventivně fungovat líp. Na to máme zase všechny statistiky, kde vidíme, že tam, kde se zavedl přísně regulovaný trh třeba u alkoholu, spotřeba klesá. Oproti tomu tam, kde je prohibice, spotřeba většiny nelegálních látek neustále roste. Takže z pohledu prevence je komerční model – ale s velmi přísně regulovaným trhem – lepším řešením než prohibice.

 

Jak o tom přesvědčit lidovce a další konzervativní odpůrce jakýchkoli změn v této oblasti?

Na to asi nejsem expert a dlouhodobě se mi to nedaří. Nejde jenom o KDU-ČSL, ale celkově o konzervativnější část politického spektra, která z toho má obavy. Ty jsou navíc živené nepřesnými informacemi o tom, že když to někdo někde údajně zavedl, tak to nefungovalo dobře nebo to dokonce zhoršilo situaci. Většinou jde ale o špatnou interpretaci statistik, než že by to tak doopravdy bylo. Věřím, že postupně se prostě v různých zemích ukáže – a doufám že i u nás –, že ty obavy byly liché.

 

Zdroj: https://magazin-konopi.cz/

Používáme ověření věku Adulto