Konopí a zákon
Novinky týkající se konopí v rámci ČR
Blíží se představení návrhu na reformu protikonopných zákonů v Poslanecké sněmovně, a to znamená i zvýšenou aktivitu prohibicionistů. Začalo to lživými posty členů KDU-ČSL na sociálních sítích a pokračuje vydáním rádoby odborného článku, jehož autory jsou dva pracovníci Národní protidrogové centrály. Tento článek je do nebe volající manipulací z dlouhé řady důvodů, které si brzy v magazínu Konopí rozebereme. Prozatím se krátce zamysleme nad tím, proč mají někteří politici a policejní složky potřebu šířit nepravdy a tvrdit, že prohibice konopí je čímkoli jiným než tragickým omylem.
Začalo to celkem nevinně, když jsem před pár dny sledoval pořad Spotlight, do kterého si moderátorka Světlana Witovská pozvala expertku na závislostní problematiku a členku Rady vlády pro drogovou politiku Janku Michailidu. Tématem byla chystaná regulace konopí v České republice pod taktovkou národního protidrogového koordinátora a světově uznávaného odborníka Jindřicha Vobořila, který k tomu má pověření přímo od premiéra Fialy.
Rozhovor se zpočátku nesl v docela korektním a faktickém duchu, než paní moderátorka prohlásila, že kouření konopí je škodlivější pro zdraví než kouření cigaret. Jedná se totiž o naprosto lživé tvrzení, které nebylo nikdy vědecky potvrzeno (naopak výzkumy, které se to dlouhé roky zejména v USA snažily potvrdit, přicházely se zcela opačnými závěry).
Odkdy jsou policejní složky v demokratickém zřízení kazatelem morálky a určujícím hybatelem v otázce změn nefunkčních zákon?
Nedalo mi to a napsal jsem paní Witowské na Twitteru (nebo jak se dnes ta sociální síť jmenuje), proč šíří prohibicionistickou propagandu, načež mi přišla v komentáři odpověď v podobě odkazu na výše zmiňovaný „odborný“ článek nazvaný (sic!) „Argumenty proti legalizaci konopí pro rekreační účely v České republice – první část“. Pozor, chcete-li článek najít, musíte použít jejich překlep „rekreační“. Jak legrační!
„Rekreační účely“ v legračním článku
Odhlédneme-li od faktu, že odborníci ani jejich editoři v Národní protidrogové centrále (NPC) si po sobě nedokážou ani pořádně přečíst nadpis svého magnum opus, tak mě hned zarazilo tvrzení v závěru: „Autoři prohlašují, že v souvislosti s tímto článkem jsou bez konfliktu zájmů.“ To myslí vážně? Jak by jinak měl vypadat střet zájmů?
Najednou mi to začalo docházet – nejde o seriózní literaturu, ale o pokus o vtipnou satiru. Autorem bude určitě ve skutečnosti někdo jako Kazma či podobný šoumen. Pročítání samotného textu mě nadále utvrzovalo v tom, že tohle přece nemůže být myšleno vážně.
Posuďte sami: „Podklady pro vyhledávání odborné literatury byly získávány zadáním klíčových slov: ‚US cannabis legalization,‘ ‚US marijuana legalization,‘ ‚marijuana adverse effects,‘ ‚cannabis legalization impact‘ a další prostřednictvím webových vyhledávačů.“ Protože jak dobře víme, základem každé dobré odborné práce je kvalitní googlení!
Následují ekologické perly jako: „… další nepříznivé vlivy pěstování konopí – deforestace, otravy zvířat (vlivem průmyslových hnojiv a chemikáliích proti škůdcům), vznik CO2 (rozklad vzniklé biomasy případně její pálení).“
Nebo dále: „Vzhledem k tomu, že na Zemi se nenachází dostatek vhodného místa k outdoor pěstování konopí, přičemž musíme také počítat se skutečností, že zemědělsky užitková půda je potřeba pro pěstování potravin, přechází určitá část produkce konopí do indoor pěstíren.“ Inu, když NPC tvrdí, že na Zemi není pro konopí dost místa, tak nám nezbývá než to přijmout jako fakt.
Budeme vám říkat, jak máte žít!
V textu došlo dokonce i na filozofické úvahy typu „slovem nadměrný máme na mysli jeho pěstování pro tzv. rekreační užívání, jež nijak výrazně nenapomáhá člověku v jeho rozvoji.“ V této jedné větičce se skrývá jádro celého pudla – pokud si z nás opravdu někdo nedělá legraci a myslí tento výplod vážně, tak o co mu ve skutečnosti jde? Odkdy jsou policejní složky v demokratickém zřízení kazatelem morálky a určujícím hybatelem v otázce změn nefunkčních zákonů? Zákonů, které odborníci na drogovou problematiku roky tvrdě kritizují?
Autoři prohlašují, že v souvislosti s tímto článkem jsou bez konfliktu zájmů. To myslí vážně? Jak by jinak měl vypadat střet zájmů?
Policie tu má být od toho, aby konala ve smyslu toho, co jí říká zákon. Není tu od toho, aby ovlivňovala názor zákonodárců a veřejnosti manipulativními články, které se tváří jako odborné, přitom by sotva uspěly jako referát na průměrné střední škole. Bylo by to celé k smíchu, kdybychom práci těchto policejních pisatelů neplatili z našich daní a kdyby tu v konečném důsledku nešlo o věznění lidí, kteří nikomu svým jednáním neubližují.
Zdroj: https://magazin-konopi.cz/
Vládní KDU-ČSL vytáhla do boje proti částečné legalizaci konopí. Naštvala tím národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila (ODS), který takový návrh už dříve předložil a který má podporu všech koaličních stran, kromě lidovců.
O tom, že ve vládě spor o konopí existuje, psalo Právo už začátkem července. Nyní z něj někteří lidovci udělali téma kampaně na sociálních sítích. Nedávno například člen předsednictva, poslanec a lékař Tom Philipp, sdílel několik vizuálů s oficiálním logem lidovců. Ty vyvrací údajné mýty, že regulace konopí povede ke snížení rizika užívání drog.
„Povede k větší spotřebě marihuany a tím k většímu riziku užívání,“ stojí na jednom z obrázků. „Legalizace konopí vede k vyšší spotřebě konopí dospělých i mladistvých. To chceme??“ ptá se pak Philipp u příspěvku na Facebooku i na sociální síti X (dříve Twitter).
Napsal také, že „byznys s drogami s sebou přináší velká rizika, například pro naše děti. Do současného portfolia legálních drog, které číhají na nás a naše děti, jako např. alkohol a tabák, přidáme další lákadlo.“
Podobně se vyjadřuje i místopředseda lidovců a Sněmovny Jan Bartošek, který je expertem strany na drogovou politiku. Společně s Philippem 28. srpna pořádá v dolní komoře seminář „Marihuana a budoucnost této drogy“. Tam pozvali i protidrogového koordinátora Vobořila. Ten ale Právu ve středu řekl, že se semináře nakonec neúčastní, právě kvůli příliš represivnímu postoji lidovců ke konopí.
Na seminář nepůjde
„Na seminář nepůjdu. Nechci tam mluvit dvacet minut a mít proti sobě pět oponentů. Musel bych se strašně vymezit a nechci, aby se celá koalice kvůli konopí rozhádala,“ řekl Právu Vobořil.
Dodal, že na nedávné koaliční jednání o regulaci konopí si lidovci pozvali také šéfa policejní Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha, což jej rozezlilo. „Měli jsme mít politické jednání na nejvyšší úrovni, kam si zástupci lidovců přivedli generála policie s tím, že by v debatě měl zaznít hlas represe,“ uvedl Vobořil.
„Dopředu jsem řekl, že s tím nesouhlasím, a i panu generálovi jsem řekl, že nepovažuji za správné, aby byl na politickém jednání. Místo abychom se bavili o politických argumentech, tak jsme si zopakovali úřední, obecné argumenty, jaké si s panem generálem vyměňujeme už léta,“ dodal.
Frydrych by se semináře ve Sněmovně měl zúčastnit stejně jako například adiktolog Petr Popov či psychiatr Martin Anders.
Bartošek na dotaz, proč na koaliční jednání přizvali šéfa protidrogové centrály, reagoval podrážděně. „Co je divného, že diskutujeme s odborníky na toto téma?“ napsal Právu. „Jsou to vyjádření odborníků, kteří se otázce prevence a léčby závislostí věnují,“ odpověděl na otázku ohledně vizuálů.
Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) si liberálnější přístup vůči měkkým drogám vetkla do programového prohlášení. Chtěla zmírnit represi a odstupňovat tresty za drogy podle jejich škodlivosti. Vobořilův návrh spočíval především v dekriminalizaci pěstitelů konopí pro léčebné účely, s čímž souhlasily všechny strany, ale také měl za cíl umožnit prodej marihuany ve speciálních prodejnách či klubech. A tady u lidovců narazil.
Hřib si přisadil
Na tažení lidovců proti konopí zareagovali i jejich koaliční partneři. Vůči příspěvku Philippa na sociálních sítích se vymezil pirátský politik, náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib.
„Podíl dospělých osob, které v ČR vyzkoušely konopí, je 29,9 procenta. Vydávat to za indikátor spotřeby konopí v populaci je nicméně zcela absurdní,“ reagoval Hřib.
Vítáme prohlášení prezidenta Petra Pavla ohledně možné amnestie po legalizaci konopí, kterou by zvážil u osob odsouzených za trestné činy spojené s pěstováním a bezúplatným sdílením této rostliny. Nyní je na místě, aby co nejdříve skončilo stíhání všech konopných kauz, kde obvinění pěstovali a užívali konopí pro svou osobní – ať už léčebnou nebo rekreační – potřebu a nebyl jim prokázán prodej.
Český konopný klastr CzecHemp, pacientský spolek KOPAC, think tank Racionální politiky závislostí a občanská iniciativa Rodiny proti prohibici společně a s velkým zadostiučiněním vítají prohlášení prezidenta Petra Pavla z 22. července v Ostravě v rámci fóra Meltingpot. Prezident odpověděl na dotaz ohledně možné amnestie pro konopné vězně následovně: „Já se k téhle věci stavím tak, že podle posledních poznatků páchá konopí mnohem méně škody, a to ve všech ohledech, než jiné povolené drogy. Úvahy o regulované legalizaci jsou proto na místě. Pokud bychom k tomu dospěli, a já bych pro to byl, pak by nemělo smysl, aby lidé, kteří byli odsouzeni za něco, co je momentálně legalizováno, nadále seděli ve vězení. Byl by to jistě dobrý důvod k tomu jim amnestii udělit.“
Kriminalizace pěstování a tradičního využívání konopných květů vede často k postihování jinak bezúhonných občanů, kteří svým jednáním nikoho nepoškozují. Konopné zločiny bez oběti mají za následek jen nezměrné utrpení obviněných a jejich nejbližších v absurdně konstruovaných kauzách. Vyšetřování těchto případů stojí státní rozpočet značné finanční a lidské prostředky a přispívá k přetěžování soudního a vězeňského systému. Vyzýváme proto i orgány činné v trestním řízení, aby postupovaly zdrženlivě a věnovaly svůj čas řešení opravdových a závažných zločinů.
Jak pan prezident správně poznamenal, legální alkohol a kouření tabáku způsobují mnohem více zdravotních a společenských škod než všechny nelegální drogy dohromady. Je nadále vědecky neodůvodněné a neospravedlnitelné, když stát, který umožňuje a reguluje legální dostupnost alkoholu pro své občany, trestá vězením stejné občany za pěstování konopí pro vlastní potřebu.
Experti CzecHemp i KOPAC se v minulosti podíleli na úspěšném osvobození jednoho z představitelů iniciativy Rodiny proti prohibici Miroslava Koláčného. Akademická pracovnice a soudní znalkyně Anežka Janatová, která je členem klastru CzecHemp, při zpracování posudku pro odvolací soud v této kauze uvedla, že „jako upotřebitelná hmota pro výrobu omamné a psychotropní látky byly Policií ČR spolu s květenstvím váženy i listy a postranní větve. Je proto pravděpodobné, že byl při dokazování oddělen pouze hlavní stonek a nikoli postranní větve a větévky, což mohlo několikanásobně zvýšit konečnou váhu zabavené sušiny uvedené v protokolu.”
Předseda KOPAC a lékař Pavel Kubů při posuzování důkazů obžaloby pro odvolací soud v této kauze shledal, že „nelze dovodit o zabavené zelené masti, že se jedná o omamnou látku. Navíc konopná mast ze své podstaty ani nemůže být omamnou látkou, protože její zevní aplikací nelze způsobit omámení. Mast není možné považovat za polotovar, z něhož by bylo možné dále extrahovat čisté THC.”
Přestože se obhajobě podařilo obvinění z trestného činu výroby drog u odvolacího soudu vyvrátit a oba obžalovaní byli osvobozeni od drastického trestu uloženého prvoinstačním soudem, stres, který si rodina během vyšetřování a následných soudů prožila, vedl k nenapravitelným újmám na fyzickém i psychickém zdraví. „U okresního soudu jsem si připadal jako u politických procesů z padesátých let. Už od počátku jsme byli označování za zločince. Bylo zřejmé, že státní zástupkyně ani soudkyně o konopí nic neví. Naštěstí soudkyně krajského odvolacího soudu zrušila všechny body obžaloby jako neodůvodnitelné a také prohlásila, že policisté v první fázi porušili zákon,” popisuje své trápení Miroslav Koláčný, který byl posléze státem za neoprávněné trestní stíhání kompenzován.
Členové CzecHemp, KOPAC, think tanku Racionální drogová politika a iniciativy Rodin proti prohibici proto vyzývají politiky, aby se zasadili o změnu zákonů vedoucí k zastavení stíhání všech konopných kauz, kde obvinění prokazatelně nakládali s konopím pouze pro svou vlastní potřebu, případně jej bezúplatně poskytovali svým blízkým za účelem péče o zdraví. Žádáme i orgány činné v trestním řízení, aby posuzovaly i ostatní kauzy spojené s pěstováním a běžným společenským sdílením konopných květů s ohledem na skutečnou společenskou nebezpečnost těchto domnělých trestných činů. To znamená, aby odložily jejich stíhání během schvalování nové legislativy kodifikující regulovanou dostupnost konopí pro dospělé.
Žádáme rovněž českou politickou reprezentaci, aby se zasadila o co nejrychlejší přijetí legislativních změn, které povedou k dekriminalizaci a racionální regulaci konopí a dalších psychoaktivních látek, a aby prosazovala principy racionálního přístupu na mezinárodní úrovni. Za nutné považujeme zásadně odmítnout a silně protestovat proti trestům smrti za drogové trestné činy, které jsou vykonávány např. v Singapuru, Číně, Íránu nebo Saudské Arábii, a to i za držení poměrně malých množství psychoaktivních látek.
Přistoupí-li Česká republika v nadcházejících měsících k přijetí připravených změn, předejde se tím opakování absurdních kauz se zločiny bez obětí, zato ale s mnoha zásadně narušenými životy bezúhonných občanů. Zastavením konopných kauz navíc ušetříme značné prostředky ze státního rozpočtu, z nějž všichni společně financujeme činnost orgánů činných v trestním řízení. Nejen tyto finanční prostředky, ale především ušetřený čas pak soudci, státní zástupci i policisté mohou věnovat skutečně závažné trestné činnosti.
Nová regulace konopí, která by měla dekriminalizovat uživatele, umožnit jim regulovaný prodej v licencovaných prodejnách nebo v tzv. konopných klubech, případně ho samopěstovat, se zasekla u lidovců.
O nové regulaci jednal Vobořil nedávno s předsedou lidovců Marianem Jurečkou, ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) a místopředsedou lidovců a expertem strany na drogovou politiku Janem Bartoškem.
„Česká republika dlouhodobě neprovádí prevenci a léčbu s dostatečným finančním zabezpečením ani kapacitami. Za situace, kdy je v Česku zhruba 1,2 milionu lidí v rizikovém užívání alkoholu a 900 tisíc lidí v dalších závislostech, mi připadá rizikové otevírat Pandořinu skříňku další návykové látce,“ řekl Právu Bartošek.
Podle něj je třeba se nejdříve vypořádat s nedostatečnou kapacitou pro detox mladistvých. „V okamžiku, kdy se sníží práh dostupnosti marihuany, tak samozřejmě nároky, které budou kladeny na kapacitu a personální zabezpečení, se zvýší,“ dodal Bartošek.
Vobořil ale v rozhovoru pro Právo v červnu uvedl, že žádný nárůst počtu závislých na konopí nehrozí. V Česku je podle něj pouze mizivé procento lidí, kteří jsou vážněji závislí na konopí a jdou do léčby.
„I kdyby se ta čísla u lidí závislých na konopí ztrojnásobila, tak to pořád budou jednotky procent. To se ale nestane. Nikde se to nestalo. Všude, kde regulace nastaly, se situace zlepšila,“ uvedl Vobořil.
S lidovci se zatím shodl na dekriminalizaci samopěstitelů konopí pro léčebné účely. „Na to je ale potřeba říct, že vozíčkáři nebo někteří senioři nemají, jak si konopí vypěstovat. Nemají buďto zahrádku, nebo schopnosti, jsou například imobilní. Způsob, jak jim to dodat, aby nemuseli jít do zdravotního systému, nevyřeší samopěstování,“ řekl Právu Vobořil.
Podle Bartoška se většina samopěstitelů marihuany řeší v přestupkovém řízení, nikoliv v rovině trestného činu. „Jestliže někdo sedí, tak jsou k tomu pěstování ještě jiné skutky. Smysl nedává, aby ten, kdo má marihuanu pro svou osobní spotřebu, byl přísně trestán. Ale otevření maloobchodů, konopných klubů a podobně naši podporu opravdu nemá,“ dodal Bartošek.
Vobořil však namítá, že nežádá deregulaci. „Navrhuji pouze neprohibiční model, kde nezavíráme lidi na dlouhá léta do vězení. Navrhuji také jiný typ kontroly. To je věc, kterou si zatím neumíme vysvětlit,“ popsal Vobořil.
Podle něj ostatní vládní strany vnímají nový typ regulace konopí jako potřebný krok. Pro lidovce tak připraví po dohodě s novým šéfem lidoveckých poslanců Alešem Dufkem seminář.
„Řešení je několik. Buď najdeme kompromis, nebo se dohodneme, že se to nechá na volném hlasování každého poslance,“ dodal protidrogový koordinátor Vobořil.
Na kompromis však podle Bartoška moc prostoru není. Vadí mu také, že se v návrhu neuvažuje o podobných adiktologických brzdách jako například u hazardu, kde jsou závislí vyloučeni z hraní.
„Pro mě a lidovce bude vždycky hlavním argumentem veřejné zdraví a to, abychom eliminovali sociálně patologické jevy. Dokud tyto základní otázky nebudou zodpovězeny, včetně toho, jaká bude prevence, tak příliš prostoru pro jednání nevidím,“ uzavřel.